Mahallemizin Kültürel Bilgileri


Kültür: Köyümüzde Dini ve Milli bayramlarda şunlar yapılmaktadır. Öncelikle sabah bayram namazına gidilir, namaz kılındıktan sonra bayramlaşılır, daha sonra köy alanında toplanılır ve yemek yenilir.

Kız isteme, kına, nişan, nikah ve düğünler gelenek ve göreneklere uygun olarak yapılır. Düğünden 1 hafta önce erkek evinde bayrak asılır. Böylece düğünün ne zaman olacağı köylüye görsel olarak haber verilir. Asılan bayrağı korumakla görevli bir bayraktar vardır. Damada evlilik öncesi gerekli bilgileri verecek olan sağdıçlar vardır. Kına gecesi ise düğünden bir gün önce yapılır. Erkekler ve bayanlar ayrı yerde toplanırlar ve geceyi kutlarlar. Düğünlere çalgı ve oyun ekibi de çağrılır. Kuranlı ve mevlitli düğünlerde yapılmaktadır. Camide mevlit okunduktan sonra damat cemaatin karşısına gelir, ceketi imam tarafından etrafında dolandırılır ve dualar okunur. Daha sonra damat ve ailesi tebrik edilir ve para takılır.

Aile yapısı daha çok anne, baba ve çocuklardan oluşan küçük aile modelidir. Geniş aile modellerine de köyümüzde rastlanmaktadır. Asker uğurlamalarında ise askere gidecek kişi evleri dolanır ve helallık alır. Daha sonra askere dua ederler ve para takarlar, coşkulu bir şekilde uğurlanır.

Mahallemizin Kültürel Bilgileri Mahallemizin Kültürel Bilgileri Reviewed by Bozkır Dernekleri on Temmuz 24, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.